ייעוץ עסקי | אימון עסקי

חוק 5 השניות שיגרום לכם להיות בעשייה

"חוק 5 השניות" הוא טכניקה שפותחה ע"י מל רובינס. מטרתה העיקרית של טכניקה זו היא לעזור לכם להפסיק לדבר על "מה שאתם צריכים לעשות" ולהתחיל לעשות. במאמר זה אסביר לכם איך יישום פשוט של החוק יכול לסייע לכם בעסק ובניהול כל תחומי החיים.
חוק 5 השניות

עודכן לאחרונה ב-5 באוגוסט 2023

המהות של "חוק 5 השניות" היא סגירת הפער בין מחשבותיכם מלאות הכוונה על לעשות משהו לבין העשייה עצמה – מה שיעזור לכם לקטוע מעגלי חשיבה שמקבעים אתכם במקום ויאפשר לכם לקבל שליטה על העשייה שלכם.

במקור, רובינס פיתחה את השיטה בתקופה בחייה בה התקשתה לעשות את הדבר הפשוט ביותר- לקום בבוקר!

למה צריך את חוק 5 השניות?

דוגמה שתמחיש את יישום "חוק 5 השניות"

למי מאיתנו זה לא קרה- אנחנו צריכים לקום בשעת בוקר מוקדמת, ובמקום להתעורר לחלוטין מהשעון המעורר אנחנו לוחצים שוב ושוב על כפתור ה"נודניק". מה שקורה בפועל, הוא שהמוח המודע שלנו מתעורר עם המחשבה של 'זמן לקום', אך כעבור זמן קצר המחשבה חולפת ומגיעה המחשבה הזו של: "אני עייפ/ה, אשאר במיטה רק עוד חמש דקות" ואז אנחנו לוחצים על כפתור הנודניק.

כפי שציינתי קודם לכן, מטרתה של השיטה היא "לצמצם את הפער" של השניות הבודדות שנוצר בין המחשבה של 'זמן לקום' לבין המחשבה של 'אשאר במיטה רק עוד חמש דקות'.

הרבה פעמים בחיים אנחנו מחליטים לעשות משהו, להגיד משהו או סתם להוציא את עצמנו מהמיטה בבוקר, אבל אז, אנחנו מדברים עם עצמנו" וגורמים לעצמנו לשנות את מעשינו ע"י דחייה או הימנעות שמובילות לכך שבסופו של דבר, אנחנו לא עושים את מה שתיכננו או רצינו לעשות.

ספר חוק 5 השניות

כיצד ליישם את חוק 5 השניות

מדובר ברעיון פשוט! ברגע שאתם מעוניינים לפעול בצורה מסוימת, ספרו עד 5 והתחילו במימוש הפעולה פיזית, לפני שהמוח שלכם יעצור בעדכם.

חשוב להבין שככל שנחשוב על משהו יותר זמן, כך יפחת הדחף שלנו לפעול. מכיוון שלעיתים פעולה היא מפחידה או גוזלת אנרגיה, אנחנו נוטים לשטות בעצמנו באופן מדהים, ולהימנע מעשייה באמצעות מחשבה על מה עדיף לעשות. כשהדחף לפעולה מתעורר, המוח שלנו מתחיל 'למגר' אותו באינסוף מחשבות. לכן נמהר לזוז, ו'נימלט' מהתירוצים.

במידה ותהססו, אתם נותנים למוח שלכם את ההזדמנות לשכנע אתכם "לצאת מהמשחק" או "לא לשחק בכלל". כל מה שאתם צריכים לעשות הוא לספור "5-4-3-2-1" ולפעול מבלי לחשוב. כך יש לכם סיכוי הרבה יותר גדול לעשות את מה שאתם רוצים לעשות.

מדוע חוק 5 השניות עובד?

כאשר יש לכם אינסטינקט לפעול למען מטרה מסוימת, תוך 5 שניות יכולות להגיע מחשבות שימנעו מכם לבצע את הפעולה שרציתם לעשות כתוצאה מפחד, "ניתוח יתר", הטלת ספק וכד'.

הסיבה שהטלת ספק, פחד ו-"ניתוח יתר" מתרחשים היא משום שהמוח שלנו מונע מאיתנו להשתנות- הוא יודע לחזות את המוכר והנוח, ולכן מעדיף להשאיר אותנו ב"אזור הנוחות". שינוי או משהו חדש הוא דבר שאינו ודאי, והתפקיד העיקרי של המוח הוא לשמור עלינו בטוחים.

כאשר אנחנו מיישמים את החוק, אנחנו לא נותנים למחשבות נוספות להתעורר ולעצור אותנו. אם לא תאפשרו למחשבות "תת המודע" לצוץ ותמקדו את החלק המודע שלכם בעשייה, אתם תוכלו להפיק את האנרגיה הדרושה לעשייה ותממשו לכדי פעולה את מה שתכננתם לעשות.

זה עשוי להישמע מוזר, אבל על ידי ספירה לאחור אתם שומרים את המחשבות שלכם בחלק המודע של המוח, הנקרא קליפת המוח הקדם-מצחית (Pre-Frontal Cortex) שמנהל את הדברים בצורה פרקטית, ולא נתון להשפעת חשש ופחד.

 

מתי להשתמש בחוק 5 השניות?

חוק 5 השניות הוא המפתח לשכנוע עצמי לפעולה- בין אם קשה לכם, בין אם אתם מפחדים, ובין אם סתם "אין לכם כוח".

דוגמה לסיטואציה בה שימוש בשיטה יהיה יעיל היא בעת ישיבה בעבודה, בה הרגשתם שאינכם מסוגלים להעלות הצעות או שאלות בגלל נוכחות של בכירים. ברגע שהרצון לדבר התגבש, ספרו לאחור- 5-4-3-2-1 והתחילו בדיבור- ברגע שהתחלתם, תיאלצו להמשיך.
בצורה זו תנטרלו את הפחד וחוסר הנעימות (מה אם הרעיון שהעליתי לא טוב מספיק?) ותממשו את הדחף לפעולה- התוצאות לא יהיו תלויות רק בכם, אך ההשפעה שלכם תהיה גדולה מאשר אם לא תפעלו.

השימוש בחוק 5 השניות לא מוגבל לתחום פעולה אחד- אתם יכולים להשתמש בחוק 5 השניות בכל תחום כדי להתגבר על "שיח הלבטים הפנימי", במיוחד כאשר מדובר בפעולות הדורשות אנרגיה פיזית, רגשית ו/או קוגניטיבית (שכלית).

למעשה, רובנו נוטים לדחות מדי פעם, במיוחד כשמדובר בפעולות מהסוג שציינתי.
תזכרו כי כאשר אתם סופרים לאחור 5-4-3-2-1 – המוח מפסיק לחשוב על דברים שהם לא הספירה, לפרק זמן ארוך מספיק כדי לאפשר לכם להיות בעשייה, אותה קל יותר לשמר לאחר שהתחלתם.

 

מוזמנים להתייעץ ולשתף איך תיישמו (או שאתם כבר מיישמים) את חוק 5 השניות בחייכם.

בהצלחה!

5/5 - (13 votes)

מלווה עסקים וחברות - תהליכים שמובילים להצלחה עסקית בדגש על פיננסים לצד התייעלות עסקית.

לשיתוף:

תוכן עניינים

תוכן עניינים

תגובות:
להצטרפות לרשימת התפוצה:
error: פעולה זו חסומה.
לתיאום פגישת ייעוץ

מה תקבלו בפגישה?

  • אבחון עסקי – בפגישה ננתח את העסק שלכם, את ההתנהלות העסקית שלכם ונבין יחד מהם האתגרים בעסק שלכם.
    תקבלו התייחסות לכלל התחומים הנדרשים בעסק ותבינו מהן הפעולות שאתם צריכים לבצע כדי להגיע ליעדים העסקיים שלכם.
  • צורך ספציפי – ייתכן וישנו צורך ספציפי: בחינת רווחיות, התווית אסטרטגיה שיווקית, מימון, היתכנות לתהליך הבראה פיננסית או כל תחום אחר בעסק שלכם שנדרש ייעוץ מקצועי.

לתיאום פגישה, מלאו את הפרטים: