ייעוץ עסקי | אימון עסקי

נורות אזהרה עסקיות – מצוקה עסקית

הסכנה הגדולה בקרב בעלי עסקים, היא לטעות בכל הקשור להתנהלות העסקית שלהם, אך לא לדעת כאשר הם טועים. במאמר הבא, בחרתי להציף בפניכם 8 נורות אזהרה שונות שתפקידכם כבעלי עסקים לוודא שהם כבויות.
נורות אזהרה בעסק

עודכן לאחרונה ב-13 באוגוסט 2023

אין אדם שאוהב להיכשל. גם אם אתה אדם פחות הישגי, תחושת האכזבה שבאה בעקבות הכשלון לא נעימה לאף אחד מאיתנו.
היא הופכת עוד פחות נעימה, כאשר מדובר בכשלון עם העסק שלנו, ה"בייבי" שפיתחנו במו ידינו.
הסכנה הגדולה בקרב בעלי עסקים, היא לטעות בכל הקשור להתנהלות העסקית שלהם, אך לא לדעת כאשר הם טועים.
בחרתי להציף בפניכם 8 נורות אזהרה שונות, המטרה שלי היא לא להלחיץ או חלילה להפחיד אתכם, להפך – אני רוצה שתהיו מודעים לכל אותן סיטואציות בעייתיות עבור העסק שלכם אשר שמות אותו בסכנה.
אם תשכילו להיערך בהתאם לסיטואציות השונות, תוכלו להיות בטוחים שאתם על דרך המלך ואתם עושים עבודה נכונה.

צמיחה מהירה מידי

עסק הוא ריצת מרתון ולא ספרינט. חשבו שהייתם מבצעים ריצת ספרינט וישר אחר כך הייתם צריכים להמשיך לרוץ – ככל הנראה הייתם קורסים, כך גם בעולם העסקי. צמיחה עסקית לא יכולה לקרות במיקוד בעשייה ספציפית, פיתוח עסקי צריך להיעשות תוך גיבוש אסטרטגיה ותכנית עבודה מסודרת בדיוק כפי שנדרש לעשות תכנית אימונים מסודרת לריצת מרתון, כך גם בעסק. צמיחה עסקית מהירה יכולה להיראות לעיתים כמו התגשמות כל חלומותיכם, אך ללא תכנון ובניית תשתית עסקית נכונה, צמיחה מהירה עלולה להיות מסוכנת ואף לפגוע בעסק.

לקיחת פרויקטים לצורך גלגול העסק

מי מאיתנו לא מכיר את זה: התמודדות נפוצה של בעלי עסקים בתחילת דרכם היא שהם מחפשים לרָצות כל לקוח פוטנציאלי ולעיתים מתמחרים את עבודתם בהפסד. נוסף על כך, ישנה נטייה לקחת פרויקטים אותם לא תכננו ופחות מתאימים ליכולות העסק. לא משנה מה הסיבה – אם כבר השקעתם מחשבה וגיבשתם את קהל היעד, סוג השירות והתמחור, היו נאמנים לעצמכם ולמקצועיות שלכם כבעלי עסק. אל תנסו לשנות את העסק שבניתם עבור הלקוחות, ברגע שהעסק שלכם יישאר מדויק ויציב בקו השירותים שהוא מספק – הלקוחות שמתאימים לכם יגיעו.

דחיית תשלומים לרשויות המיסים

נכון, הן לא עושות לנו חיים קלים. אבל עסק שמשלם מיסים הוא גם עסק שעובד. הרי המיסים אותם אנו משלמים כאן כדי להישאר. יכול להיות שהסכום ישתנה, אבל אתם משלמים אותם כעובדה מוגמרת. מסיבה זו בדיוק, עליכם להקפיד על התנהלות פיננסית נכונה. בתכנון וניהול כספי חכם, תוכלו לצפות בדיוק מה צפי תשלומי המס ובהתאמה לזאת גם לקבל החלטות עסקיות בהתאם. לכן, אם אתם מוצאים את עצמכם דוחים תשלומים לרשויות המס – דעו שעליכם לשפר את ההתנהלות הכלכלית שלכם ולבצע חשיבה רוחבית על כל היבט פיננסי.

דחיית תשלומים לספקים

ספקים מאפשרים רציפות תפקודית. נכון, ללא לקוחות שירכשו את שירותיכם, העסק לא יוכל להמשיך להתקיים. אבל אם כבר השקעתם בשיווק נכון, משכתם את הלקוחות המתאימים לכם והם הגיעו ממש אליכם – אם תדחו את התשלומים לספקים ותסתכנו בכך שיגיעו לקוחות לעסק, אך לא תהיה לכם היכולת לספק להם מענה, תסתכנו בהפסד של לקוח. ספק איכותי הוא נכס שלהקל בו ראש יכול להיות בעוכריכם, לכן שמרו איתם על קשרי עבודה חיוביים ושלמו בזמן.

גלגול (מיחזור) חובות של העסק

אל תעמיקו את הבור כאשר בעל עסק או החברה, חייב כספים רבים למקורות מימון רבים, מתחילה תופעה של גלגול חובות” וישנה נטייה של בעלי עסקים עם ניהול פיננסי לקוי לקחת הלוואות חדשות כדי לסגור ישנות, דבר המוביל להחרפת המצוקה הפיננסית. הלוואה חדשה במקרה הזה משולה למעדר איתו אתם מעמיקים את הבור אליו נכנסתם. קודם כל זרקו אותו מהיד וחפשו דרך לכסות את הבור, לא להעמיק אותו.

סירוב הבנק לתת אשראי

סיטואציה פחות נעימה זה בטוח אם הבנק מסרב לתת לכם אשראי, כנראה שהגעתם לפינה ממנה כדאי לצאת. הבנק הוא גורם אותו נרצה איתנו ולטובתנו כאשר נקלע לצרה או לצורך כלכלי. הוא יכול לעזור לנו המון במתן כלים לעסק ופתרונות שברגעים ממש כאלו הופכים למשמעותיים מאוד. לכן התנהלו מולו בחוכמה והקפידו להשאיר משאבים לשעת חירום.

הפסד עסקי למעלה משנה

קרה, קורה ועוד יקרה אם העסק שלכם חווה הפסד עסקי, אתם לא לבד – נכנסתם למועדון העסקים שבהפסד, מועדון שגודלו בישראל הולך וגדל ככל שמתקדמות השנים. אך אם אתם חווים הפסד עסקי שמתמשך כבר למעלה משנה שלמה – עצרו. הרי ברור שכבר תקופה ארוכה העסק לא ממצה את עצמו, את הפוטנציאל שלו ודברים פשוט לא עובדים לפי התכנון. אם לא תהיו מסוגלים להבין שיש בעיה, היא תחריף והעסק ייסגר. הפתרון הוא לעצור ולחפש עזרה.

לקיחת הלוואות מגורמים לא רשמיים

יש מישהו שזה נשמע לו חיובי יש סיבה מסוימת אשר בגינה גורם הוא לא רשמי. תהיה הסיבה אשר תהיה, ההחלטה הנכונה מצדכם לעולם תהיה לא לקחת הלוואות מאותם גורמים. אם אתם כבר לוקחים הלוואה, וודאו שאתם מכירים מישהו שכבר התנסה בלקיחת הלוואה מאותו גורם ושהתנאים שקיבלתם לא דוחקים אתכם לפינה ומכניסים אתכם לסיטואציה ממנה קשה לצאת.

האם אחת מהנורות דולקת גם בעסק שלכם?

אם קראתם את המאמר בטח הבנתם שזו שאלה מכשילה, כי הנורות האלו הן נורות שנעדיף שיישארו כבויות. אם אחת מהן או יותר בכל זאת דולקות בעסק שלכם, ספרו לי או השאירו פרטים ונדבר.

רוצים ליצור קשר עם יועץ עסקי?

השאירו פרטים לתיאום פגישת אבחון ואסטרטגיה – ללא התחייבות

5/5 - (16 votes)

מלווה עסקים וחברות - תהליכים שמובילים להצלחה עסקית בדגש על פיננסים לצד התייעלות עסקית.

לשיתוף:

תוכן עניינים

תוכן עניינים

תגובות:
להצטרפות לרשימת התפוצה:
error: פעולה זו חסומה.
לתיאום פגישת ייעוץ

מה תקבלו בפגישה?

  • אבחון עסקי – בפגישה ננתח את העסק שלכם, את ההתנהלות העסקית שלכם ונבין יחד מהם האתגרים בעסק שלכם.
    תקבלו התייחסות לכלל התחומים הנדרשים בעסק ותבינו מהן הפעולות שאתם צריכים לבצע כדי להגיע ליעדים העסקיים שלכם.
  • צורך ספציפי – ייתכן וישנו צורך ספציפי: בחינת רווחיות, התווית אסטרטגיה שיווקית, מימון, היתכנות לתהליך הבראה פיננסית או כל תחום אחר בעסק שלכם שנדרש ייעוץ מקצועי.

לתיאום פגישה, מלאו את הפרטים: