ייעוץ עסקי | יועץ עסקי

אימון עסקי

כל המידע שאתם צריכים לדעת על עולם האימון העסקי

אימון עסקי – מה זה ולמי הוא מיועד?

מהו אימון עסקי? למי הוא מיועד? כיצד מאמן עסקי יכול לסייע? והאם אתם צריכים מאמן עסקי לעסק שלכם? במאמר הקרוב, אענה לכם על השאלות הנשאלות סביב נושא האימון עסקי (המכונה גם: "קואצ'ינג עסקי").

עודכן לאחרונה ב-5 באוגוסט 2023

תוכן עניינים

מהו אימון עסקי?

ראשית חשוב להבין כי אימון עסקי הוא תהליך אשר מטרתו לעזור לבעל העסק (עצמאי או בעל חברה) להשיג בהירות, מיקוד ותוצאות טובות יותר בעסק שלהם.
אימון עסקי דומה לאימון אישי אך הוא מתרחש במסגרת עסקית ולא נותן מיקוד ביעדיו האישיים של הפרט, האימון מתרכז בדרך כלל סביב יעדי העסק בכללותו והצלחתו.

ללא קשר לגודל העסק שלך, בין אם אתם יזמים, עסק קטן או חברה בע"מ, קואצ'ינג עסקי נועד לשפר את הביצועים שלכם, את העובדים שלכם ובעיקר להגדיל את שורת הרווח של החברה/עסק שלכם.

ישנה תפיסה מוטעית נפוצה לגבי מאמנים עסקיים – לפיה, מאמנים הם מומחים לעסקים, אך בעוד שמאמנים עסקיים רבים מחזיקים בידע וניסיון עסקי נרחב, הם אינם צריכים להיות מומחים בתחום העסק שלכם בכדי לסייע לכם בשירותי אימון איכותיים.

ההבנה הבסיסית של תהליך אימון עסקי היא שבעלי עסק או עובדי החברה המשתתפים באימון הם המומחים המחזיקים ביעד ובניסיון העסקי הרלוונטי.
תפקיד המאמן הוא לעזור לכם ולעסק שלכם להגיע לפתרונות, אסטרטגיות ותוכנית פעולה אפקטיביות לשיפור העסק.

ישנם עסקים רבים עם תוכנית עבודה שאינה מניבה תוצאות חיוביות, תפקיד המאמן העסקי להציע אלטרנטיבה לביצוע התוכנית ובעזרת למידה מהתוצאות, המאמן משנה את התוכנית ונוקט פעולות נוספות לשיפור רווחיות העסק יחד עם בעל העסק.

מאמן עסקי טוב יעזור לכם ליצור חלוקת אחריות מסודרת שתעודד את העובדים בעסק לנקוט בפעולה עקבית לשיפור ביצועיהם וביצועי החברה כולה.


למי מיועד אימון עסקי
?

אימון עסקי מיועד לעסקים קטנים וגדולים שרוצים להשקיע בצמיחה שלהם ובפיתוח של אנשיהם.
עם זאת, אימון עסקי מבוקש לעיתים קרובות כדי לתקן בעיה ספציפית בעסק כמו תחלופת עובדים גבוהה, ירידה במורל, שחיקה של עובדים, תקשורת לקויה או ירידה במכירות – ניתן לטפל בכל הנושאים הללו באמצעות תוכנית אימון אפקטיבית.

בהתאם לצרכים ולמטרות של העסק, ניתן ליצור תוכניות אימון עסקית שתשפיע ישירות על כלל הדרגים בעסק.

כמה דברים שמאמן עסקי יכול לסייע:

 1. זיהוי מקור הבעיה בעסק – כשאנחנו שקועים בבעיה בתוך העסק שלנו, זה מאוד קשה לראות את התמונה המלאה ולזהות את מקור הבעיה.
  מאמן טוב יסייע לכם ויביא אתכם למצב בו תזהו את מקור הבעיה בעסק שלכם ומאיזו דרך לגשת כדי לפתור את הבעיות.

 2. צמצום פערי הידע שלכם – הבעיה הגדולה בעסק ובחיים בכלל, היא שאנחנו לא יודעים מה אנחנו לא יודעים ובמצב זה בעסק שלכם, המאמן העסקי יסייע לכם.

  המאמן יצמצם את פערי הידע שלכם וילמד אתכם "הבנה עסקית" וזאת לצד הכוונה בתחום שלכם על דברים ההכרחיים ללמידה מקצועית.

 3. המאמן שותף לאחריות שלכם להצלחה של התהליך בכך שהמאמן מוודא שאתם לומדים, צומחים ומתפתחים. מנכ"לים מצליחים רבים מייחסים חלק מההצלחה שלהם למה שלימדו אותם מאמנים או מדריכים.

 4. עוזר לכם לחשוב "מחוץ לקופסה" ולהסיר את המגבלות שאתם מטילים על עצמכם, מגבלות אלה וקיבעון מחשבתי מונעים מכם לממש את הפוטנציאל שלכם ושל העסק שלכם.

 5. המאמן נותן לכם כלים ומלמד אתכם מיומנויות לניהול עצמי טוב יותר.

 6. המאמן נותן לכם ביקורת בונה, אובייקטיבית ויעילה להשגת היעדים שלכם וזאת לעומת החברים, המשפחה, הקולגות או השותפים העסקיים שלכם אשר עשויים להיות מוטים בדעותיהם ואינם מסוגלים לזהות את נקודות החוזק והחולשה שלכם.

 7. מאמן עסקי יבין ויישקף לכם את הרצונות והצרכים הייחודיים שלכם ויידע לומר מה הדבר הנכון עבורכם.

אם אתם מתקשים לנווט בין אתגרים הרבים בעסק ולהגדיל הכנסות, אימון עסקי – יכול להיות ההשקעה הטובה ביותר שאתה יכולים לעשות למען העסק שלכם. מאמן עסקי משתמש בתובנות ובניסיון שלו מתהליכי אימון אחרים, כדי לעזור לכם להשיג את היעדים העסקיים שלכם.

אימון לעסקים

יתרונות האימון העסקי

לאימון עסקי, לעומת אימון אישי, יש יתרון משמעותי בצורת מדידת היעילות של האימון וזאת בדרך פשוטה למדי – מדידת רווחיות העסק והגדלת החזר ההשקעה – ROI.
אימון עסקי נועד להגדיל את השורה התחתונה של רווח העסק על ידי הגדלת הכנסות ו / או הפחתת עלויות – אימון יכול לעשות את שניהם, במידה והתהליך נעשה באופן נכון.


יתרונות האימון לעסקים וחברות

חברות רבות מכירות ומבינות את הערך של אנשיהן ומשקיעות בביצועים, ברווחתן ובפיתוח המקצועי שלהם. הם מבינים שכוח עבודה מאושר הוא יעיל יותר לעסק שלהם ואימון הוא אחד הכלים הטובים ביותר העומדים לרשות החברות בכדי לחולל שינוי וטרנספורמציה בקרב אנשיהם.

על פי מחקר של ICF Global Coaching Client, שהתפרסם בשנת 2009, חברות ועסקים שקיבלו אימון עסקי דיווחו על מספר שיפורים עסקיים, כולל עבודת צוות טובה יותר, השגת מטרות עסקיות ותקשורת טובה יותר בקרב העובדים.

להן דוגמאות ליתרונות שציינו בעלי העסקים לאחר אימון עסקי
:
תרבות ארגונית טובה יותר, העלאת יוזמות לארגון, גישות אסטרטגיות אפקטיביות יותר, יצירת סביבה של אמון הדדי, הקשבה ותמיכה הדדית בקרב העובדים, הנאה בהגעה למסגרת העבודה, שיפור ביצועים, הבנה משותפת של חזון החברה ודיון בינאישי טוב יותר בין ההנהלה לצוות.


יתרונות האימון למאומנים העסקיים

על פי המחקר שפורסם בפדרציית האימון הבינלאומית (ICF) משנת 2009, מספר משתתפים בקבוצת המיקוד ציינו כי לפני שהתנסו בכך בעצמם, היו להם תפיסות שליליות לגבי האימון והאנשים שמשתמשים בו.

במקרים רבים תחום האימון נתפס כמיועד רק לאנשים עם בעיות או כאלה שאינם יכולים "לעשות זאת בכוחות עצמם" ולא כלי שיכול לעזור לאנשים להצטיין וללמד אותם מיומנויות חדשות.

במחקר מצוין כי ישנם משתתפים אשר החזיקו בדעות שליליות לגבי אימון לפני שהתחילו את התהליך בעצמם, אך דעות שליליות אלו השתנו לאחר שהתחיל תהליך האימון ובסופו של דבר, הם היו מרוצים מהתהליך.

מתוך 2,130 מאומנים עסקיים שנבדקו, מעל 70% דיווחו על שיפורים משמעותיים
בחמשת התחומים הבאים:
1. הערכה עצמית / ביטחון עצמי (80%)
2. מערכות יחסים  (73%)
3. כישורי תקשורת (72%)
4. כישורים בינאישיים (71%)
5. ביצועי עבודה  (70%)

תחומי שיפור אחרים שהוזכרו בקרב המאומנים העסקיים, כוללים: איזון בין עבודה לחיים פרטיים, בריאות, אפשרויות קריירה, סדר וארגון, ניהול עסקי וניהול זמן.

ממחקרים אלה ניתן לראות כי תהליך אימון עסקי, מסייע בצורה מובהקת הן לעסק והן לעובדים בעסק.

האם אתם צריכים מאמן עסקי? 

כל מי שנאבק להתפתח ולשפר את העסק שלו מוכרח להשתמש בעזרה חיצונית, בין אם אתם יזמים, סופרים, משווקים או כל איש מקצוע אחר, אתם יכולים לפנות למאמן עסקי ולקבל את העזרה הנוספת שאתם צריכים בכדי להביא בהירות ומיקוד לעסק שלכם.

אם העסק שלכם או העסק שאתם מתכננים להקים דורשים כישורי ניהול, מאמן יוכל לעזור לכם.
עם זאת, חשוב לעבוד עם המאמן הנכון שיש לו מתודולוגיה ברורה ושקופה.

בסוף ההחלטה אם לקחת אימון עסקי תלויה בכם, אך לפני שאתה בכלל מדברים עם מאמן, תשאלו את עצמכם – מה אתם מנסים לשנות, לשפר או לפתור בעסק שלכם?

כאשר יש לכם את התשובה, תפנו למאמן עסקי אך, אל תבזבזו זמן על מאמן שלא יכול להסביר לכם כבר בתחילת התהליך את השיטות שלו, איך תהליך האימון בנוי ולמה ניתן לצפות מהתהליך.


טיפ לסיום

ללא קשר למטרותיכם, אימון עסקי יעיל יעזור לכם להפוך את הרעיון/החזון העסקי שלכם לתוכנית קונקרטית מוגדרת שתהפוך אתכם ואת העסק שלכם למשהו מהותי ומצליח.

לפני כחמישים שנה איש לא הבין את הערך המוסף שמאמן עסקי יכול לתרום לצמיחה עסקית, אבל כיום אימון הפך לפתרון יעיל להבטחת הצלחה עסקית.

באימון עסקי תוכלו לקבל את הכלים והמשאבים החיוניים הדרושים לכם כדי להוביל את העסק שלכם ולתת לו תאוצה בכל הפרמטרים שהפרמטר החשוב ביותר הוא רווחיות העסק.

מוזמנים להגיב אם יש לכם שאלות נוספות,
בהצלחה!

רוצים ליצור קשר עם מאמן עסקי?

השאירו פרטים לתיאום פגישת אבחון ואסטרטגיה – ללא התחייבות

4.6/5 - (30 votes)

מלווה עסקים וחברות - תהליכים שמובילים להצלחה עסקית בדגש על פיננסים לצד התייעלות עסקית.

לשיתוף:

תוכן עניינים
error: פעולה זו חסומה.