יניב לס
קואצ'ינג | אימון אישי | אימון עסקי | אימון כלכלי

קואצ'ינג / אימון אישי

כל המידע שאתם צריכים לדעת על עולם האימון האישי / קואצ'ינג

קואצ'ינג / אימון אישי – המדריך המלא

מה זה אימון אישי / קואצ'ינג? מהו קואצ'ר? מה קורה בתהליך האימון? מה היתרונות? מי לוקח מאמן אישי והאם תהליך אימון אישי הוא בכלל בשבילכם? אענה לכם על כל השאלות סביב נושא האימון האישי (קואצ'ינג).

תוכן עניינים

עודכן לאחרונה ב-22 בספטמבר 2021

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on email

מה זה אימון אישי (קואצ'ינג)?

אימון אישי (המכונה באנגלית: Coaching – קואצ'ינג) מוגדר על-ידי איגוד המאמנים הבינלאומי בצורה הבאה: "יצירת שיתוף פעולה בין המאמן למאומן באמצעות תהליך מעורר מחשבה ויצירתיות שגורמת למקסם את הפוטנציאל האישי והמקצועי של המאומן".

במילים פשוטות, אימון אישי / קואצ'ינג יכול לנוע בין אימון האדם להתפתחות אישית בזוגיות או במשפחה לבין פיתוח העסק או אימון קריירה – כלומר האימון יכול לבוא לידי ביטוי בכל תחומי החיים.

רקע – תחום הקאוצ'ינג / אימון אישי

בשנות השמונים של המאה העשרים תומאס לאונרד העלה לראשונה את המושג "אימון" לחיים.
הרעיון שלו לפתח אימון כמקצוע זכה לציניות מצד רבים. עם זאת, עד מהרה התבררו יתרונות האימון וההדרכה עצמה הוכרה כתחום בעל ערך רב.

כתוצאה מכך, אלפי אנשים התחילו לעבור תהליכי קואצ'ינג ובשנת 1995 הקים לאונרד את פדרציית האימון הבינלאומית (ICF) שהפך לארגון האימון העולמי הבולט ביותר אשר מספר הרשומים בו כמאמנים – עולה מידי יום. 

מהו מאמן אישי / קואצ'ר?

אין הגדרה ספציפית אחת למהו מאמן אישי, אך ראשית חשוב להבין כי מאמן הוא לא מטפל.
השירות והמיקוד של המאמנים עשוי להשתנות בהתאם למטרות האישיות של לקוחותיהם, אבל אם היית מגדיר את זה בצורה המדויקת ביותר, זה היה נשמע כך: "מאמן אישי הוא איש מקצוע מיומן שתפקידו לעזור לך להחליט מה המטרות שלך ואז ליצור תוכנית לפעולה להשגת המטרה".

מאמנים בדרך כלל יעבדו על פרודוקטיביות במצבים מקצועיים, אישיים או עסקיים. מאמנים נשכרים בתדירות גבוהה יותר כדי לעזור לאנשים עם שינויים בחיים, בעסק במשפחה או להגשת מטרות אישיות ופיתוח עצמי.

לסיכום, מאמן אישי הוא איש מקצוע שמציב אותך על המסלול שמוביל אותך למקסם את היכולות שלך ומביא אותך למימוש עצמי והעלאת ערך עצמי בעבודה, בחיים, בזוגיות ובדרך כלל – בכל תחומי החיים.

מה קורה בפגישת האימון (קואצ'ינג) ?

אופי הפגישות משתנה בהתאם ליעדים של כל אדם ולגישה של המאמן, אך בדרך כלל רוב המאמנים מקפידים על פורמט מובנה שיוכל לתת לכם הבנה כללית של מה קורה בפגישות האימון.

להלן דוגמה כרונולוגית לאופן בו מאמן עשוי לעבוד איתך במהלך המפגשים:

 1. ביסוס יחסי אימון של שקיפות, יושר ולעיתים קרובות חשיפה רגשית בין שני הצדדים.

 2. קביעה והגדרת היעדים והמטרות שלך.

 3. המאמן בונה תוכנית מותאמת אישית להשגת היעדים והמטרות שהוגדרו על סמך ממצאי המפגש הראשוני ועל סמך המפגשים הנוספים בתהליך האימון – התוכנית מותאמת אישית לאישיות האדם ולמטרותיו.

 4. המאמן מעודד את המאומן לעמוד בתוכנית המותאמת שהוגדרה ומלווה את המאומן במקביל לפגישות (חשוב לציין כי חלק מהמאמנים לא מלווים באופן שוטף יומיומי, אני אישית דוגל בגישה של ליווי ומאמין שליווי תומך בהצלחת התהליך, לכן מציע לוודא זאת טרם תחילת התהליך).

 5. המאמן מלמד את המאומן כלים פרקטיים להשתמש בכישוריו ויכולותיו המיוחדות כדי להגיע ליעדים ולמטרות אשר הוגדרו.

 6. המאמן מחדיר מוטיבציה ומניע את המאומן לתהליך גילוי וצמיחה אישית.

 7. המאומן משיג את מטרותיו, מגדיל תפוקות ומגיע להישגים בכל תחומי חייו.

כפי שציינתי קודם, זאת דוגמה לאופן ביצוע תהליך האימון עם מאמן אבל חשוב להבין כי המפגשים עשויים להשתנות בהתאם למאמן, אמצעי התקשורת, שיטות עבודה וכמה מפגשים קיבלתם.

מרבית המאמנים יתאימו את השיטות שלהם למאומן בהתאם לצרכיו. בנוסף, התהליך תלוי בהתקדמות שלך, המאמן עשוי להתאים או לשנות את התוכנית בהתאם להשגת המטרות שלכם.

אבל, הדבר החשוב ביותר הוא שתהיו מוכנים להיות פתוחים וכנים עם עצמכם ועם המאמן שלכם. לפעמיים החלק הקשה ביותר הוא להחליט להיפתח, להבין מה לא טוב בשבילכם ולעשות שינוי.
אנחנו בכל זאת אנושיים ולעיתים קשה להיפתח אבל כימיה טובה עם מאמן יכולה בהחלט לסייע לכן להיפתח קודם כל עם עצמכם ולאחר מכן גם עם המאמן.

לרוב מאמן טוב במטרה להבין מה הצרכים שלכם ואיפה אתם רוצים להיות בחייכם,
עשוי לשאול אתכם שאלות עוצמתיות שונות במהלך התהליך.

איזה שאלות קואצ'ר עשוי לשאול במהלך הפגישות?

מאמן טוב, ידע לשאול אתכם את השאלות הנכונות והטובות עבורכם.
על ידי המאמן נשאלות שאלות מעוררות ומאתגרות, כך שהמאומן יכול לראות את מצבו מנקודת מבט שונה. בדרך כלל השאלות גורמות למוטיבציה ותמריץ אצל המאומן והכי חשוב – השאלות שנשאלו על ידי המאמן גורמות למאומן לחשוב מחוץ לקופסה ולמצוא דרכים כדי להשיג את יעדיו.

דוגמה לשאלות: מה גורם לך לקום בבוקר?, מה מניע אותך?, מה את/ה רוצה להשיג ממטרותיך?, מתי את/ה מרגיש פרודוקטיבי/ת ביותר?, אילו מחשבות שליליות יש לך בעבודה?, מה באמת משמח אותך? האם טוב לך בזוגיות? .

כל צעד שהמאמן שלכם מנחה אתכם יהיה רלוונטי להשגת היעדים הסופיים ואתם אף פעם תדעו אילו מטרות אחרות אתם תוכלו להשיג בדרך, לתהליך תהיה השפעה משמעותית וחיובית על הדברים שאתם עושים בחיים, בעסק, בזוגיות ובתחומים נוספים.

 

האם קואצ'ינג (אימון אישי) יתאים לכם?

אימון אישי אינו מתאים לכל אחד, אבל – אם אי פעם עברה לך אחת מהמחשבות הבאות או דומות, אז לאימון יהיה ערך רב עבורך ולשיפור חייך:

 • אני לא נמצא/ת במקום שאני רוצה להיות בחיי.

 • לא מצליח לי בעסקים, בקריירה או בזוגיות.

 • אין לי מושג איך אני סוגר/ת החודש ומתנהל/ת כלכלית.

 • אני לא שמח/ה או מאושר/ת מהחיים שלי.

 • אני לא מבין/נה מה המטרה של חיי.

 • אני רוצה להיות הורה או מנהל/ת טוב/ה יותר.

 • מערכות היחסים שלי לא מלהיבות אותי.

 • לא מצליח/ה לעמוד ביעדים שאני מציב/ה לעצמי.

אם אחת מהאמירות הללו נשמעות לך מוכרות? כנראה שקואצ'ינג יוכל לעזור לך.

יתרונות קואצ'ינג

יתרונות תהליך האימון האישי

האימון עוזר למאומנים להגדיר, לחדד ולהשיג את יעדיהם ומטרותיהם.

הפגישות עם המאמן עוזרת לחדש אנרגיה הודות להעלאת המוטיבציה לעשייה, הגברת ביטחון עצמי בכל תחומי החיים ושיפור התקשורת הבינ-אישית של המאומן.

המאומנים יכולים לטפח ולפתח אצלם את האינטליגנציה הרגשית, תחושת ערך העצמי והתשוקה לחיים ולעשייה. כתוצאה מכך, הם יכולים להתמודד ביעילות עם מכשולים, אתגרים ופחדים, גדולים או קטנים ככל שיהיו.

תהליך הקואצ'ינג יכולת לשפר תחומים רבים, כגון:
השגת עצמאות וביטחון כלכלי, איזון בין עבודה לחיים, שיפור תקשורת בינ-אישית, בניית מערכות יחסים טובות יותר בעסקים ובחיים, שינוי קריירה, התגברות על עומס נפשי ופיזי, תכנון ויישם אסטרטגיות מוצלחות בעסק, מציאת זוגיות טובה, קבלת קידום, גידול העסק, זיהוי התשוקות בחיים, התמודדות עם דחיינות ועוד תחומים רבים.

כפי שאתם יכולים להבין, לתהליך אימון יש אינ-סוף יתרונות.
אבל אתם בטח שואלים את עצמכם, מי האנשים שנהנים היתרונות והולכים למאמן?

מי לוקח קואצ'ר / מאמן ?

אימון אישי (קואצ'ינג) הרבה יותר נפוץ ממה שאתם חושבים ומספר האנשים הנעזרים במאמן אישי בשנים האחרונות גדל בצורה משמעותית. לאנשים יש מוטיבציה רבה יותר לעשייה פרודוקטיביות ותהליכי אימון מסייעים לאנשים בכך ובשינוי חייהם בכלל התחומים.

המאומנים מחפשים הכוונה בהעצמת ביטחון עצמי, ביצוע שינויים בחיים, העלאת ערך עצמי, איזון בין עבודה לעבודה, מערכות יחסים, מציאת ייעוד בחיים, בריאות, אינטליגנציה רגשית ועוד תחומים רבים.

אין סוג אחד ספציפי של "אדם" או עסק שמתחיל תהליך אימון אישי / עסקי.
מדובר בשירות הרלוונטי לאנשים ועסקים שונים מרקעים שונים הנמצאים בשלבים שונים.
מתאמנים כוללים מחפשי עבודה, מפקדים, מחליפי קריירה, מנהלים, גמלאים, בוגרים, עובדי משק בית, מנהלים, הורים, מנכ"לים, סטודנטים, יזמים וכמעט כל מי שביניהם.

כמו כן, גם עסקים וחברות רבות, בסדרי גודל שונים, מבצעים תהליך אימון עסקי לקידום, פיתוח והגדלת הרווחים בעסק – את תהליך האימון מבצעים עסקים שונים (מעוסקים פטורים ועד לחברות ציבוריות וממשלתיות).

טיפ לסיום

אימון הוא תהליך של שותפות בין המאמן לבין המאומן וכל מפגש אימון מותאם אישית למאומן לפי גישתו של המאמן, לכן לפני תחילת התהליך חשוב שתוודאו כי בחרתם את המאמן הנכון עבורכם.


מוזמנים להגיב אם יש לכם שאלות נוספות,

בהצלחה בתהליך!

 

מלווה אנשים ועסקים, תהליכים שמובילים להשגת יעדים, להתפתחות ולהצלחה בכל תחומי החיים.

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on email

לשיתוף:

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on email
תוכן עניינים
תגובות:
להצטרפות לרשימת התפוצה:
error: פעולה זו חסומה.
להישאר מעודכנים !

מידי שבוע מתפרסמים באתר מאמרים ומדריכים מעולמות האימון אישי, עסקי, כלכלי ועולמות תוכן דומים כמו פיתוח אישי ומקצועי.

להצטרפות לרשימת התפוצה: