ייעוץ עסקי | יועץ עסקי

קואצ'ינג / אימון אישי

כל המידע שאתם צריכים לדעת על עולם האימון האישי / קואצ'ינג

קואצ'ינג / אימון אישי – המדריך המלא

מה זה אימון אישי / קואצ'ינג? מהו קואצ'ר? מה קורה בתהליך האימון? מה היתרונות? מי לוקח מאמן אישי והאם תהליך אימון אישי הוא בכלל בשבילכם? אענה לכם על כל השאלות סביב נושא האימון האישי (קואצ'ינג).

תוכן עניינים

עודכן לאחרונה ב-25 במאי 2024

מה זה אימון אישי (קואצ'ינג)?

אימון אישי (המכונה באנגלית: Coaching – קואוצ'ינג) מוגדר על-ידי איגוד המאמנים הבינלאומי בצורה הבאה: "יצירת שיתוף פעולה בין המאמן למתאמן באמצעות תהליך מעורר מחשבה ויצירתיות שגורמת למקסם את הפוטנציאל האישי והמקצועי של המתאמן".

במילים אחרות, אימון אישי / קואצ'ינג הוא תהליך של "לעשות את" ולא "לדבר על". במהלך המפגשים נחשף האדם לעקרונות וכלים מעשיים לכל תחום בחייו, כאשר ייבחר לאמץ אותם – ישפר את חייו וישיג את מטרותיו.

הלוגיקה של האימון מתבססת על כך שלכולנו יש הרגלים. בתהליך האימון עוסקים באיתור הרגלים שמשרתים את האדם, איתור הרגלים שאינם משרתים, הקניית הרגלים חדשים (מצמיחים ומשרתים) והטמעתם בדרך פרקטית שתוביל לשיפור תוצאות והשגת מטרות המתאמן.

התהליך ממוקד ע"פ מטרתו של המתאמן בתחום מסוים אך לרוב נוגע במרחבים שונים במקביל, כגון: התפתחות אישית, מציאת זוגיות, שיפור תקשורת בתא המשפחתי, פיתוח עסקי, מציאת קריירה ולמעשה כל מרחב שרלוונטי לשיפור איכות חייו של המתאמן.

חשוב לציין כי תהליך האימון, הוא תהליך חסר פשרות, מאמת, מחייב ויחד עם זאת זהו תהליך מלמד, מעשיר ומלהיב שטמונה בו הנאה רבה. לכן, התמסרות, שיתוף פעולה ורצון האדם להיות בתהליך קריטית להצלחתו ולאיכות התהליך.

רקע – תחום הקאוצ'ינג / אימון אישי

בשנות השמונים של המאה העשרים תומאס לאונרד העלה לראשונה את המושג "אימון" לחיים.
הרעיון שלו לפתח אימון כמקצוע זכה לציניות מצד רבים. עם זאת, עד מהרה התבררו יתרונות האימון וההדרכה עצמה הוכרה כתחום בעל ערך רב.

כתוצאה מכך, אלפי אנשים התחילו לעבור תהליכי קואצ'ינג ובשנת 1995 הקים לאונרד את פדרציית האימון הבינלאומית (ICF) שהפך לארגון האימון העולמי הבולט ביותר אשר מספר הרשומים בו כמאמנים – עולה מידי יום. 

מהו מאמן אישי / קואצ'ר?

אין הגדרה ספציפית אחת למהו מאמן אישי, אך ראשית חשוב להבין כי מאמן הוא לא מטפל.
השירות והמיקוד של המאמנים עשוי להשתנות בהתאם למטרות האישיות של לקוחותיהם, אבל אם היית מגדיר את זה בצורה המדויקת ביותר, זה היה נשמע כך: "מאמן אישי הוא איש מקצוע מיומן שתפקידו לעזור לך להחליט מה המטרות שלך ואז ליצור תוכנית לפעולה להשגתם לצד שינוי הרגלים 'מעכבים' בחייכם".

מאמנים בדרך כלל יעבדו על השגת מטרות ומתן כלי התמודדות עם מצבים מקצועיים, אישיים או עסקיים. תפקידו העיקרי הוא לעזור לאנשים לעשות שינויים שייטיבו עם חייהם, בעסק במשפחה ולמקד את המתאמן בעשייה לצד עבודה מנטלית של הכרת חוזקות, ערכים ומה בהתנהלות האדם מונע ממנו להשיג את רצונותיו. 

לסיכום, מאמן אישי הוא איש מקצוע שיציב אתכם על המסלול שמוביל אתכם למקסם את היכולות שלכם ויסייע לכם להגיע למימוש עצמי והעלאת ערך עצמי בעבודה, בחיים, בזוגיות ובכלל תחומי החיים.

מה קורה בפגישת האימון (קואצ'ינג) ?

אופי הפגישות משתנה בהתאם ליעדים של כל אדם ולגישה של המאמן, אך בדרך כלל רוב המאמנים מקפידים על פורמט מובנה שיוכל לתת לכם הבנה כללית של מה קורה בפגישות האימון.

להלן דוגמה כרונולוגית לאופן בו מאמן עשוי לעבוד אתכם במהלך המפגשים:

 1. ביסוס יחסיים הדדים של שקיפות, יושר ולעיתים קרובות חשיפה רגשית שתאפשר פתיחות לתהליך ומיקוד בעשייה.

 2. קביעה והגדרת יעדים ומטרות.


 3. המאמן מלמד את המתאמן כלים פרקטיים להשתמש בכישוריו ויכולותיו המיוחדות כדי להגיע ליעדים ולמטרות אשר הוגדרו.

 4. המאמן מחדיר מוטיבציה ומניע את המתאמן לתהליך גילוי וצמיחה אישית.

 5. המאמן בונה תוכנית מותאמת אישית להשגת היעדים והמטרות שהוגדרו על סמך ממצאי המפגש הראשוני ועל סמך המפגשים הנוספים בתהליך האימון – התוכנית מותאמת אישית לאישיות האדם ולמטרותיו.

 6. המאמן מעודד את המתאמן לעמוד בתוכנית המותאמת שהוגדרה ומלווה את המתאמן במקביל לפגישות (חשוב לציין כי חלק מהמאמנים לא מלווים באופן שוטף יומיומי, אני אישית דוגל בגישה של ליווי ומאמין שליווי תומך בהצלחת התהליך – מציע לוודא זאת טרם תחילת התהליך).

 7. המתאמן משיג את מטרותיו, מגדיל תפוקות ומגיע להישגים בכל תחומי חייו.

כפי שציינתי קודם, זאת דוגמה לאופן ביצוע תהליך האימון עם מאמן אבל חשוב להבין כי המפגשים עשויים להשתנות בהתאם למאמן, שיטות עבודה ומספר המפגשים.

מרבית המאמנים יתאימו את השיטות שלהם למתאמן בהתאם לצרכיו. בנוסף, התהליך תלוי בהתקדמות שלך, המאמן עשוי להתאים או לשנות את התוכנית בהתאם להשגת המטרות שלכם.

אך, הדבר החשוב ביותר הוא שתהיו מוכנים להיות פתוחים וכנים עם עצמכם ועם המאמן שלכם. לפעמיים החלק הקשה ביותר הוא להחליט להיפתח, להבין מה לא טוב בשבילכם ולעשות שינוי.
אנחנו בכל זאת אנושיים ולעיתים קשה להיפתח אבל כימיה טובה עם מאמן יכולה בהחלט לסייע לכן להיות כנים קודם כל עם עצמכם ולאחר מכן גם עם המאמן.

לרוב מאמן טוב במטרה להבין מה הצרכים שלכם ואיפה אתם רוצים להיות בחייכם,
עשוי לשאול אתכם שאלות עוצמתיות שונות במהלך התהליך.

איזה שאלות קואצ'ר עשוי לשאול במהלך הפגישות?

מאמן אישי מקצועי, ידע לשאול אתכם את השאלות הנכונות והטובות עבורכם.
על ידי המאמן נשאלות שאלות מעוררות ומאתגרות, כך שהמתאמן יכול לראות את מצבו מנקודת מבט שונה. בדרך כלל השאלות גורמות למוטיבציה ותמריץ אצל המתאמן והכי חשוב – השאלות שנשאלו על ידי המאמן גורמות למתאמן לחשוב מחוץ לקופסה ולמצוא דרכים כדי להשיג את יעדיו.

דוגמה לשאלות: מה גורם לך לקום בבוקר?, מה מניע אותך?, מה את/ה רוצה להשיג ממטרותיך?, מתי את/ה מרגיש פרודוקטיבי/ת ביותר?, אילו מחשבות שליליות יש לך בעבודה?, מה באמת משמח אותך? האם טוב לך בזוגיות? .

כל צעד שהמאמן שלכם מנחה אתכם יהיה רלוונטי להשגת היעדים הסופיים ואתם אף פעם תדעו אילו מטרות אחרות אתם תוכלו להשיג בדרך, לתהליך תהיה השפעה משמעותית וחיובית על הדברים שאתם עושים בחיים, בעסק, בזוגיות ובתחומים נוספים.

האם קואצ'ינג (אימון אישי) יתאים לכם?

אימון אישי אינו מתאים לכל אחד, אבל – אם אי פעם עברה לך אחת מהמחשבות הבאות או דומות, אז לאימון יהיה ערך רב עבורך ולשיפור חייך:

 • אני לא נמצא/ת במקום שאני רוצה להיות בחיי.

 • לא מצליח לי בעסקים, בקריירה או בזוגיות.

 • אין לי מושג איך אני סוגר/ת החודש ומתנהל/ת כלכלית.

 • אני לא שמח/ה או מאושר/ת מהחיים שלי.

 • אני לא מבין/נה מה המטרה של חיי.

 • אני רוצה להיות הורה או מנהל/ת טוב/ה יותר.

 • מערכות היחסים שלי לא מלהיבות אותי.

 • לא מצליח/ה לעמוד ביעדים שאני מציב/ה לעצמי.

 • אני מרגיש/ה "תקוע/ה" בחיי.

אם אחת מהאמירות הללו נשמעות לך מוכרות? כנראה שקואצ'ינג יוכל לעזור לך.

יתרונות קואצ'ינג

יתרונות תהליך האימון האישי

האימון עוזר למתאמנים להגדיר, לחדד ולהשיג את יעדיהם ומטרותיהם.

הפגישות עם המאמן עוזרת לחדש אנרגיה הודות להעלאת המוטיבציה לעשייה, הגברת ביטחון עצמי בכל תחומי החיים ושיפור התקשורת הבינ-אישית של המתאמן.

המתאמנים יכולים לטפח ולפתח אצלם את האינטליגנציה הרגשית, תחושת ערך העצמי והתשוקה לחיים ולעשייה. כתוצאה מכך, הם יכולים להתמודד ביעילות עם מכשולים, אתגרים ופחדים, גדולים או קטנים ככל שיהיו.

תהליך הקואצ'ינג יכולת לשפר תחומים רבים, כגון:
השגת עצמאות וביטחון כלכלי, איזון בין עבודה לחיים, שיפור תקשורת בינ-אישית, בניית מערכות יחסים טובות יותר בעסקים ובחיים, שינוי קריירה, התגברות על עומס נפשי ופיזי, תכנון ויישם אסטרטגיות מוצלחות בעסק, מציאת זוגיות טובה, קבלת קידום, גידול העסק, זיהוי התשוקות בחיים, התמודדות עם דחיינות ועוד תחומים רבים.

כפי שאתם יכולים להבין, לתהליך אימון יש אינ-סוף יתרונות.
אבל אתם בטח שואלים את עצמכם, מי האנשים שנהנים היתרונות והולכים למאמן?

מי לוקח קואצ'ר / מאמן ?

אימון אישי (קואצ'ינג) הרבה יותר נפוץ ממה שאתם חושבים ומספר האנשים הנעזרים במאמן אישי בשנים האחרונות גדל בצורה משמעותית. לאנשים יש מוטיבציה רבה יותר לעשייה פרודוקטיביות ותהליכי אימון מסייעים לאנשים בכך ובשינוי חייהם בכלל התחומים.

המתאמנים מחפשים הכוונה בהעצמת ביטחון עצמי, ביצוע שינויים בחיים, העלאת ערך עצמי, איזון בין עבודה לעבודה, מערכות יחסים, מציאת ייעוד בחיים, בריאות, אינטליגנציה רגשית ועוד תחומים רבים.

אין סוג אחד ספציפי של "אדם" או עסק שמתחיל תהליך אימון אישי / עסקי.
מדובר בשירות הרלוונטי לאנשים ועסקים שונים מרקעים שונים הנמצאים בשלבים שונים.
מתאמנים כוללים מחפשי עבודה, מפקדים, מחליפי קריירה, מנהלים, גמלאים, בוגרים, עובדי משק בית, מנהלים, הורים, מנכ"לים, סטודנטים, יזמים וכמעט כל מי שביניהם.

כמו כן, גם עסקים וחברות רבות, בסדרי גודל שונים, מבצעים תהליך אימון עסקי לקידום, פיתוח והגדלת הרווחים בעסק – את תהליך האימון מבצעים עסקים שונים (מעוסקים פטורים ועד לחברות ציבוריות וממשלתיות).

טיפ לסיום

אימון הוא תהליך של שותפות בין המאמן לבין למתאמן וכל מפגש אימון מותאם אישית למתאמן לפי גישתו של המאמן, לכן לפני תחילת התהליך חשוב שתוודאו כי בחרתם את המאמן הנכון עבורכם.


מוזמנים להגיב אם יש לכם שאלות נוספות, בהצלחה!

רוצים ליצור קשר עם מאמן אישי / קואצ'ר?

השאירו פרטים לתיאום פגישת אבחון ומיקוד אישית – ללא התחייבות

5/5 - (27 votes)

מלווה עסקים וחברות - תהליכים שמובילים להצלחה עסקית בדגש על פיננסים לצד התייעלות עסקית.

לשיתוף:

תוכן עניינים
error: פעולה זו חסומה.